Thursday, December 13, 2012

Siedem - PrologNad miasteczkiem spadnie
niewiędnący deszcz,
spłynie po trylinkach.
Da nam odpocząć.

 AltissimumAbiectum

Krzysztof Schodowski, Jaskinia cudów


Nie dał nam odpocząć, ojcze, którego już nie ma. Nawoływałem ciebie tysiącami języków świata, w środku nocy rozgrzewałem twoim imieniem zarośniętą skrzeplinę zegara słonecznego. Nie nadchodziłeś, choć znalazłem się na stęchlisku. Spójrz więc, ojczymie: w tej fałdzie doliny zgwałcono kobietę, a w tamtej spalono ją żywcem. Nie bez cienia prawdy mówi się przecież, że w ogniu da się złączyć strefę tropikalną z arktyczną. Nie dziw się temu: to zwykłe małżeństwo smaku – nawet ojciec wszystkich ojców, Noe leżał pijany i nagi w swoim namiocie, w chramie starych poranków. A tymczasem przedmioty naszych trosk przestawały cokolwiek znaczyć: weźmy browning, którym kiedyś przestrzeliwano nogi – okazał się ostrym kawałkiem muszli. Siekiera – różą zdarzeń, a praszczęta – alegorią biegu po światło.
Dość na tym, bo smutki są daremne, a breja pieśni – nikomu niepotrzebna. Żyjemy, ojczymie, w tej wieczności, która porozrywała tętnice czasu i przestrzeni. Nie w tej, która usiłowała z powrotem osadzić na iglicy bełkocącą ruletkę rzeki. „Straight Up i Dozen Bet” – wyszeptałby Paul Éluard, widząc nas w cieniu dwoistym: ciebie pod postacią kobiety, mnie we wcieleniu anioła. I miałby rację: ja, anioł, słałem do Ciebie, kobieto, listy z pola walki. Front przez moment okazywał się jaskinią cudów, w której nic już później nie rodziło się z ufności. I nadszedł sierpień, ojczymie, obryzgując nam twarze w pierwszym uderzeniu porodu. Tęgie lato wypełnione pogodą rozciągniętą na fletni flamandzkiej w kwadratach obwodów elektrycznych. Z czerniejącym złotem, z cytryną w lewej dłoni, zszedłem do otchłani.

*
**

Wpierw odwiedziły mnie moje dwie nieżyjące córki, Pycha i Chciwość. Pierwsza niosła w rękach chwiejącego się, jadelitowego ptaka – symbol wojen i gwałtu. „Tatko, spójrz tylko, tateczko – on wygryzł swoją wątrobę: sęp czy perliczka?” – zapytywała, wskazując na płat mięsa na posadzce splądrowanej, królewskiej bawialni. Myślałem, słuchając Pychy: „Jak dobrze byłoby się ukryć w obrzękłej gęstwinie cienia – z dala od meduzy Parkinsona, kolibra Alzheimera, tchórzliwej myszy wrzodu. Jak wspaniale byłoby stąd zbiec – wyjść z krain tyk chmielu i wielkich pastoralnych dzieł służby: Giotta i Göringa, Richelieu i Meiwesa”. Dokładnie w tamtej chwili zobaczyłem Chciwość. Stała w poplamionej, podciągniętej sukience i usiłowała oddać mocz, ale po źdźble łydki zsunęła się jedynie dorożka pełna krwi i uderzyła o ziemię. Wniebowstąpienie – mówili ci, którzy w oknach i na tarasach uważnie śledzili jej ruchy. Ziemiorództwo – drwili rozciągnięci na oprawnej skórze połonin, bawiący się rozbitym bębenkiem traw.

Krzysztof Schodowski, Oko sternika

Ryba narodu jest śliska i wypukła. Dość powiedzieć, że wydobyta z wody, jaśnieje światłem przeczuwającym harpun. Oku sternika nie umknie mimo to żaden enzym rodzącej się materii, żaden szczęśliwy alikwot. „Wemkną nas w mieszek jako czynią łątkom” – Francją nazwiemy podziw, z jakim spojrzymy na rozbite szkło, Hiszpanią – południowy smak chleba, Rosją – lilię, która wyrośnie na gruzach wysadzonej drukarni. „A wszystko będzie jeszcze mogło powrócić do siebie, toteż znajdzie się w końcu w złotej łodzi, w źródle domu na Krochmalnej, w lampie i migdale żarówki”. Tak przepowiedziało mi moje matczysko – stara, rozkiełkowana tkanka, wiele lat temu nazwana przez swoich kochanków Nieczystością – uroczysty zalążek i matka innych, pustynnych matek: Rembrandta i Jamesa Whistlera.
Fotonem lampy helowej oraz palcem anioła napisano jednak: opuścisz ją, zostawisz Nieczystość i złączysz się z żoną, Zazdrością. Postanowiłem okazać się tym słowom wierny, skoro – jak pouczyły mnie już dzienniki chorób – najlżejsza śmierć miała się dokonywać w plazmie przywiązania. Ach, Kriszno – mały, boazeryjny bożku z zimnych, listopadowych ubojni i z rozdętych baretek – czemu mnie nie zatrzymywałeś? „Historia jest deseniem chwil wiekuistych” – powiedział Eliot szczęśliwy, zanim strzelił do żony, a wszystko zawyło. I nigdy później – różnicy, białka pośrednictwa, patrolu widm lub mar: Vivien Haigh potknęła się, oklaskując tułowiem podłogę. Między arką skomlącą a arką mlaskającą – włochate futro świata i niezdarne żądło białego zadziwienia. Jesteśmy w odwiedzinach, przed porą udoju – nasze wszystkie uczynki, dzieło życia, niewiedza – nabrzmiewają strukturą. 

Krzysztof Schodowski, Vivien Haigh
*
**

Bądź więc odważny, bracie mój – mój Nieumiarkowany: po wypukłym sutku snu o Akropolu spływa właśnie mleko Empire State Building. Wymię i emulsja znów przejrzą się w sobie jak w delcie lub w korycie. A jeśli odnajdziesz Graala architektów? Dlatego spiesz się – może odszukasz magnolię z Port-Royal i obwiedziesz dom ojców grecką klamrą runa… U skrzydła tej klamry stanie nasz ojczym z tułowiem mokrym od uderzeń młotka. Już wtedy będę wiedział: przybył Kaliban, zdolny uczeń Gniewu. U ogona tej klamry stanie nasz ojczym z kostkami wybitymi kijkiem trekkingowym. Już wtedy zrozumiem: dotarł Trinkulo, pobożny syn Lenistwa.


_________________________
Tytuły rysunków Krzysztofa Schodowskiego są wariantami tytułów pierwotnych, dostosowanymi do układu istniejącego w prologu Siedem.
Cyt. za: T.S. Eliot, Little Gidding, [w:] idem, Szepty nieśmiertelności, tłum. K. Boczkowski, Warszawa 2001, wydanie trzecie uzupełnione, ww. 235-237.

No comments: