Wednesday, June 22, 2011

Dormitoria w Warszawie


Koncert grupy Kalimba, recytacja wierszy z tomu „Dormitoria”, dyskusja poświęcona tomikowi oraz rozmowa z autorem – przedstawiamy relację ze spotkania, które odbyło się 15 czerwca w Muzeum Literatury.

Wieczór zorganizowany był z okazji wydania najnowszego tomu wierszy Karola Samsela pt. „Dormitoria” (Wydawnictwo Nowy Świat 2011). Tomik poezji został wydany wraz z płytą grupy Kalimba pt. „Kamienie. Pieśni na pożegnanie”. I to właśnie muzyka z tej płyty wprowadziła nas w klimat wieczoru. Muzycy wystąpili w składzie: Magdalena Harasimowicz (pianino, gitara, śpiew, recytacja), Maciej Grątkowski (śpiew), Łukasz Moksa (instrumenty perkusyjne, kalimba, recytacja), Mateusz Wysocki (bas, gitara, instrumenty perkusyjne) oraz Łukasz Dudek (gitara elektryczna). Wraz z zespołem wystąpił również Karol Samsel, który recytował teksty.

Muzycy zaprezentowali około godzinny repertuar, często zmieniając tempo, niekiedy wymieniając się instrumentami. Na uwagę zasługuje instrument, od którego grupa wzięła swą nazwę – kalimba to niewielkie drewniane pudło rezonansowe, wyposażone w dwa rzędy blaszek. Na kalimbie gra się palcami, szarpiąc odstające blaszki. Instrument posiada charakterystyczne brzmienie. Podczas koncertu mogliśmy się o tym przekonać: Łukasz Moksa na kalimbie prowadził bowiem główną linię melodyczną w niektórych utworach grupy.


W drugiej części wieczoru odbyła się dyskusja. O tomie wierszy „Dormitoria” rozmawiali z autorem Zdzisław Tadeusz Łączkowski oraz Anna Lis. Wiersze recytował Andrzej Ferenc.


Zdjęcia: Anna Kowalska ML.

Koncert grupy "Kalimba" i promocja wierszy Karola Samsela

4 comments:

Anonymous said...

Gratuluję. R.

Karol Samsel said...

Dziękuję.

Margo said...

Pięknie! Gratuluję!

Karol Samsel said...

Dziękuję, Małgosiu :).